Indeks  Rejestracja  Zaloguj  

Share | 
 

 Macedonia

Go down 
AutorWiadomość
Macedonia

avatar

Posty : 4

PisanieTemat: Macedonia   Sob Sty 27, 2018 12:20 amNazwa kraju: Република Македонија / Republika Macedonii
Zwana też
Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM)

Imię: Tatjana / Татијана
Nazwisko: Janeska / Јанеска

Charakter:
Patrzysz na nią, gdy zamyślona siedzi w kawiarni, w ciszy sącząc mokkę i obserwując ludzi za oknem. Nie jest to częsty widok. Przyzwyczaiłeś się do otaczającego ją śmiechu ludzi, których prawdopodobnie dopiero co poznała, a już zachowują się, jakby znali się całe życie. Zwykle żywiołowo gestykuluje, przestępuje z nogi na nogę, a gdy opowiada o czymś, co ją ekscytuje, stopniowo mówi coraz głośniej i wyżej. Uśmiech przychodzi jej z taką łatwością, że gdybyś nie widział jej teraz, nigdy nie domyśliłbyś się, że czasem nie dosięga jej oczu. Nagle odrywa wzrok od tego, co za oknem i spogląda na ciebie. Zaledwie sekunda wystarczy, by znów przybrała na twarz swój zadziorny uśmiech, od którego ma się wrażenie, że w pomieszczeniu jest o parę stopni cieplej.
Tatjana lubi jesienne spacery i przeskakiwanie przez kałuże, ostro przesłodzoną kawę, większość rodzajów muzyki, kolor czerwony, zapach farby, długie kąpiele, dużą ilość mięsa i słodycze. Och tak, to zdecydowanie jej słabość. Aż dziwne, że nie przehandlowała swojej niepodległości za tacę baklavy. Jeśli dostanie słodycze, wiele potrafi wybaczyć. (As w rękawie Albanki – Albańczycy byli znani z bycia wspaniałymi cukiernikami.) Nie lubi nadmiernego upału, róż (za bardzo kojarzą się z pewnym kretynem), pedantyzmu i tanich perfum. Można by się zastanawiać, skąd kraj biedny nawet jak na bałkańskie standardy bierze pieniądze na te wszystkie kosmetyki, dodatki i ubrania. Jak się pewnie domyśliliście – tak, ma skłonności do bycia rozrzutną, choć stara się z tym walczyć. Jest sprytna, kiedy usiłuje coś osiągnąć, ale znowu bardzo łatwa do oszukania, kiedy ktoś chce czegoś od niej. Mocno skonfliktowana, jednocześnie łatwowierna i nieufna. Została w przeszłości porządnie zraniona, z drugiej strony wpatruje się w niektóre kraje jak w obrazek i bardzo chce zrobić na nich dobre wrażenie.
Bardzo się stara, prawie we wszystkim desperacko szuka dowodu na swoją wyższość. Nie jest pięknością ani nie błyszczy zaskakującą inteligencją. Stylowe ubrania, mocny, „bałkański makijaż” (czyli dużo, dużo makijażu), wypracowana, pewna siebie postawa – to wszystko ma jej pomóc, i w zasadzie nawet się udaje. Częściowo. No dobrze, odrobinę. Próbuje ona bowiem kreować się na businesswoman, a reszta ludzi widzi kochaną, wesołą, optymistyczną, zdecydowaną cynamonową bułeczkę. Jest w stanie udać bardziej pewną siebie niż jest oraz że nigdy nie trapią jej żadne smutki, ale to by było na tyle. W końcu Tatjana naprawdę kochanym, czułym stworzeniem, które jest ambitne dlatego, że trochę boi się zostać w tyle w maratonie krajów bałkańskich do Unii Europejskiej, choć sama nie dopuszcza do siebie tej myśli.
Pomijając trójkę oczywistych stworów, którzy napsuli jej krwi w przeszłości i teraz nie waha się nadepnąć na każdy odcisk, jaki u nich znajdzie, Macedonia jest rodzinną i przyjazną osobą. Lubi spotykać się ze znajomymi, raczej mało czasu spędza w domu. Do większości republik dawnej Jugosławii ma bardzo pozytywny stosunek. Często zdarza się, że wysłuchuje problemów innych i udziela porad, sama jednak mało kiedy okazuje innym słabość. Swoje frustracje wyrzuca poprzez fizyczny wysiłek, który pomaga jej myśleć. Pewnie dlatego jest jeszcze szczupła, bo pozwólcie, że coś wam powiem: naprawdę kocha jeść. Nie mogłaby być wegetarianką, za bardzo kocha mięso. Plotki głoszą, że sama wsuwa jagnię. Jeśli zapytasz o potwierdzenie tej wieści, jej rodzina tylko tajemniczo wzrusza ramionami lub uśmiecha się chytrze.
Czymś, co Macedonii zdecydowanie nie wychodzi jest organizacja. Zazwyczaj jej mieszkanie czy stosy papierków do podpisania to jeden wielki bajzel. Nikt nie wie, jak się w tym orientuje i czy w ogóle się orientuje. Następnie – cierpliwość. A raczej jej brak. Co prawda zazwyczaj usiłuje również i to przykryć uśmiechem, ale można dostrzec nerwowe tiki i pulsującą żyłkę na skroni, jeśli się dobrze przypatrzy. Jej rodzina lub bliscy znajomi bez najmniejszego problemu sprowokują ją do kłótni o najdurniejszą rzecz – wie, że przy nich nie musi się hamować. Jeśli kogoś zna mniej, ugryzie się w język, ale utrzymanie tego w sonie i tak nie będzie dla niej łatwe.

Wygląd:
Niezbyt wysoka, dosyć drobna dziewczyna o piwnych oczach.  Jej skóra jest lekko opalona. Ciemne włosy często upina w kucyk. Na dosyć małych ustach prawie zawsze widnieje uśmiech, a oczy są otoczone wachlarzem długich, ciemnych rzęs. Nie jest zniewalającą pięknością, choć jest dość ładna. Jej piękno zdaje się wynikać z uroku osobistego i wspomnianego już uśmiechu. Zdecydowanie ważną rolę pełni tutaj także jej stosunek do mody - Tatjana bardzo zwraca uwagę na odpowiedni ubiór. Mało kto widział ją w dresie, jest mistrzynią dobierania kolorów i dodatków, choć próbuje udawać, że wcale aż tak bardzo się nie stara i to po prostu naturalny talent. Wielką część jej garderoby stanowią sukienki, a połowę jej ubrań stanowi odzież w różnych wariantach czerwieni. Uwielbia taniec ponad wszystko, co sprawia, że jej ciało jest wysportowane i nie takie kruche, jak mogłoby się wydawać. Na pierwszy rzut oka idealne wcielenie tzw. Cynamonowej Bułeczki. Większość w życiu nie zgadłaby, że to właśnie to państwo, które jest nadal powodem chaosu w części Półwyspu Bałkańskiego. Pierwsze, co rzuca się w oczy na jej widok, to bijący od niej z niezwykłą siłą optymizm i zdecydowany, taneczny krok, jak gdyby cały świat leżał na wyciągnięcie ręki. Niemal z każdego jej ruchu można wyczuć muzykę.

Relacje:

Relacje Macedonii z innymi państwami skupiają się przede wszystkim wokół 3 wielkich problemów – po jednym dla jej trzech najważniejszych sąsiadów. Relacje z resztą też często kręcą się wokół ich stosunku do któregoś z tych kłopotów.

Państwa: Bułgaria, Grecja i Serbia
Krótki opis: Jak by to zgrabnie ująć? Kiedyś, dawno, dawno temu, na Półwysep Bałkański przybyli Protobułgarzy, lud pochodzenia tureckiego. Na tym obszarze żyły też inne ludy, na przykład wcześni Słowianie. Protobułgarzy założyli silne państwo, a spokojnym Słowianom dosyć się w nim podobało. Pewnego dnia Protobułgarzy obudzili się mówiąc językiem słowiańskim i uważając się za Słowian. Kraj był wielki, a  perełką w koronie była Macedonia, miejsce ciągnące się przez Jezioro Ochrydzkie aż do morza Śródziemnego. Państwo przeżywało swoje wzloty i upadki, a ludzie trwali na terenach, które zwali swym domem. Parę wieków później, pod panowaniem Imperium Osmańskiego i po nim – ludzie Macedonii, mówiący po słowiańsku – znaleźli się na rozdrożu między Grecją, Bułgarią i Serbią. Dzięki wszystkich wpływów wytworzyli częściowo własną kulturę i ostatecznie nazwali się Macedończykami.
A wtedy Bułgarzy i Grecy kompletnie oszaleli. Serbowie sprytnie wykalkulowali, że mogą coś na tym zyskać.

a) Bułgaria
Relacja: Dość negatywna
Borys awanturuje się, że Macedończycy to Bułgarzy. Według niego macedoński to dialekt języka bułgarskiego. Bardzo denerwuje go również fakt, że Macedonia jako swoich uznaje też wybitnych ludzi narodu bułgarskiego, co również ma świadczyć o ich jedności. Macedonia twierdzi, że Bułgaria nie ma w tej kwestii nic do gadania, skoro sam nie pamięta nawet, że jest Turkiem (nie mylić z obywatelami Turcji, którzy są częścią tureckiej – czy inaczej mówiąc, turskiej grupy). Nie ważne, o czym rozmawiają, zawsze dojdzie w jakiś sposób do wymiany przemów na temat bułgarskości Macedonii i tureckości Bułgarii. Choć kiedyś go kochała, dzisiaj Tatjana ma Borysowi wiele za złe. Jako przykład obnoszenia się z urazą można uznać zatrzymanie przez Macedonkę ewidentnie bułgarskiego wagonu w muzeum holokaustu, który upamiętnia, jak to Bułgarzy ocalili swoich Żydów wysyłając na śmierć wiele obywateli Macedonii podczas II wojny światowej.

b) Grecja
Relacja: Negatywna

Ta nienawiść jest inna, bardziej zimna jak lód. Mimo płomiennych kłótni z Bułgarem, dziewczyna chyba jednak zniosłaby lepiej jego towarzystwo, niż Grecji.
Spór jest o flagę, o symbole antyczne, postaci, o nazwę antyczną kraju, narodu i języka. Jak naród ewidentnie słowiański śmie rościć sobie do tego prawo?! I kłócą się o Słońce z Werginy, o Aleksandra, o Macedonię, jakby ich życie od tego zależało. Grek utrudnia jej procedury związane z wejściem do Unii Europejskiej (przyrzekł, że tego nie zrobi, a zrobił; trybunał przyznał Macedonii rację, ale nie wyciągnął konsekwencji wobec Grecji). A Tatjana stawia coraz więcej pomników postaci antycznych (im większe tym lepsze) i patrzy z satysfakcją, jak Heraclesa ogarnia szał.

c) Serbia
Relacja: To skomplikowane

Gdy utworzyły się nowe państwa Serbii, Bułgarii i Grecji, przedstawiciele tych dwóch ostatnich robili na terenie Macedonii jak najwięcej spisów ludności, by wykazać, że to im ta kraina się należy. By wygrać, przekupywano miejscową ludność, by przyznali się do bycia członkiem tego czy innego narodu. I nagle na scenie tej komedii pojawia się Serbia, który na początku nie liczy na wiele, ale skoro można zyskać, to czemu nie?
Wybucha II wojna bałkańska. Niezadowoleni z podziału ziem Bułgarzy chcą więcej Macedonii. Po stronie Serbii staje Grecja, Rumunia i Turcja, więc Borys nie ma szans. Cóż jest w tej Macedonii? Po wojnach została podzielona na Piryńską (Bułgaria), Egejską (Grecja) i Wardarską (Serbia; obecnie Republika Macedonii to właśnie ten fragment).
Wraz z Serbią Macedonia stała się Jugosławią, a potem uzyskała niezależność. Z trzech państw wymienionych wyżej to właśnie z Vukiem Tatjana najlepiej się dogaduje, choć oczywiście – jest problem. Serbski Kościół Prawosławny odmawia Macedońskiemu autokefalii (niezależności), a jak wiemy, w krajach prawosławnych Kościół i państwo oddziaływają na siebie znacznie.

Państwa: Albania (i Kosowo)
Relacja: Dość negatywna
Krótki opis: Największą mniejszością w Macedonii są Albańczycy. Stanowią co najmniej jedną piątą ludności. Czasami powoduje to napięcia – nie trzeba się długo zastanawiać, żeby dojść do tego, że Słowianie i Albańczycy mają dość trudne relacje. W przeciwieństwie do Serba Macedonia stara się mieć otwarty umysł i nie oceniać Albanii z góry, choć ciężej zrobić niż powiedzieć. Kiedy ludzie uciekali z terenów Kosowa w latach dziewięćdziesiątych, znaleźli schronienie na terenach należących do Tatjany. Zaakceptowała ona również niepodległość Kosowa. Choć starają się do siebie przekonać, fakt, że oddziały UÇK (Wyzwoleńcza Armia Kosowa) rozpoczęły konflikt zbrojny w 2001 roku w Tetowie – zdecydowanie nie pomaga. Albańczycy domagają się zaprzestania dyskryminacji wobec nich, a Macedończycy boją się, że ktoś zamierza im ukraść kawałek kraju. Jednak w codziennych relacjach są wobec siebie w miarę neutralne.

Państwo: Turcja
Relacja: Dość pozytywna
Krótki opis: Obecnie dogadują się o wiele lepiej. Co prawda kiedyś, jako Imperium Osmańskie, Turek odebrał Tatjanie wolność, ale przed nim i tak nie miała jej za wiele. W tym jednym przypadku Macedonia zapomina stare urazy. Może pomaga tu też fakt, że mają wspólnego rywala – Grecję. Turcja funduje Macedonii wiele rzeczy i pozostają w życzliwych kontaktach. Można powiedzieć, że Tatjana ma w pobliżu innych Muzułmanów, których bardziej się obawia.

Państwa: Byłe republiki jugosłowiańskie
Relacja: Pozytywna
Krótki opis: Poza wspomnianymi już Serbią i Bułgarią, z resztą rodzeństwa Tatjana ma dobre kontakty. Bardzo dobrze dogaduje się z Chorwacją, podziwia jego sukcesy jak branża turystyczna czy wejście do Unii Europejskiej. (Czy te dwa czynniki o kimś nie przypominają? No tak, ale tamtego pana nie lubimy.) Podobnie ma się sprawa ze Słowenią. Jeśli chodzi o Czarnogórę, mają podobne problemy, bo on również nie może uzyskać od Serba autokefalii (choć tu sprawa jest naprawdę w powijakach), a jego język nie jest uznawany za osobny (a nawet wymyślił sobie nowe literki!). Do tego oboje są ofiarami ciskanych w nich morderczych spojrzeń Vuka, odkąd zaakceptowali Kosowo.

Zainteresowania: Moda, muzyka, taniec, kawa.
Miejsce zamieszkania: Skopje
Obiekt westchnień: Sukienka za parę tysięcy, którą widziała w telewizji.
Ciekawostki:
- W Macedonii płacimy denarami.
- Obecna Republika Macedonii zajmuje tylko obszar Macedonii Wardarskiej z całego historycznego regionu. Pozostałe terytoria leżą obecnie w Bułgarii i Grecji.
- Oprócz macedońskiego w kraju pojawia się albański (na obszarach zamieszkanych przez min. 20% Albańczyków).
- Trzęsienie ziemi w Skopje (1963) zniszczyło niemal całą stolicę. Do pomocy przy likwidacji skutków przystąpiło 35 krajów – w tym także Polska. Oprócz opracowania koncepcji odbudowy Polska przeznaczyła też na rzecz Muzeum Sztuki Współczesnej kilka dzieł. Dla upamiętnienia tragedii zachowano w niezmienionym stanie budynek starego dworca kolejowego z zegarem, który zatrzymał się w chwili trzęsienia ziemi.
- Projekt „Skopje 2014” to projekt, dzięki któremu macedońska stolica zamienia się w miasto pomników. Oprócz postaci, których pochodzenie powoduje konflikty z innymi państwami jak Aleksander Wielki, jego ojciec czy królowie bułgarscy, w stolicy pojawiło się mnóstwo innych rzeźb, których wiele ludzi nie potrafi zrozumieć. W efekcie Skopje zmieniło się w wesołe miasteczko, pełne różnych stylów na raz i – nie bójmy się powiedzieć – kiczu.
- Macedoński piosenkarz Tose Proeski był wielką gwiazdą na obszarze całych Bałkanów – podobno pierwszą taką po rozpadzie Jugosławii. Gdy zginął w wypadku samochodowym, w kraju ogłoszono żałobę. Obecnie trwają starania o ogłoszenie go świętym.
- Choć Macedonia jest mała i ma mało obywateli, język macedoński ma wiele dialektów i czasem Macedończycy mają problem ze zrozumieniem się nawzajem.
- Macedonia naprawdę zdaje sobie sprawę, że nie ma związku z dziedzictwem antycznym, uważa jednak, że obecny Grek też nie i zwyczajnie lubi go tym irytować.
Powrót do góry Go down
Rumunia

avatar

Posty : 47

PisanieTemat: Re: Macedonia   Sob Sty 27, 2018 2:04 am

Akcept
Powrót do góry Go down
 
Macedonia
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
NikoNikoTalia :: Organizacja :: Forumowa Kartoteka-
Skocz do: